Zdrowe jabłka, bezpieczni ludzie i pszczoły

Oglądaj
Udostępnij

Stosując środki chemiczne, należy dbać o zachowywanie zasad bezpieczeństwa. Każde nierozważne zachowanie, pośpiech, rutyna mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu, a nawet życiu.

 

- Najważniejsze jest, by uświadomić sobie, że środki ochrony roślin powinniśmy traktować jak leki. Są to preparaty bardzo specyficzne. Z jednej strony są bardzo dobrze przebadane, przechodzą cały szereg długotrwałych badań, więc doskonale wiemy, jak one działają. Z drugiej jednak strony są one pod względem chemicznym czy toksykologicznym bardzo zróżnicowane - mówi dr Joanna Gałązka z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

         Na co powinniśmy zwracać uwagę? Przede wszystkim na instrukcję użytkowania dołączoną do danego środka ochrony roślin. - Lektura etykiety dołączonej do opakowania to jest obowiązek. Powinniśmy o tym pamiętać za każdym razem, jak sięgamy po produkt. Nie ulegajmy wrażeniu, że te informacje są takie same. Czasami niuanse, które się w tych etykietach znajdują, mogą zaważyć o tym, czy prawidłowo i bezpiecznie - dla siebie i dla środowiska - zastosujemy - podkreśla dr Joanna Gałązka.

         Ważnym elementem zabezpieczającym osobę przeprowadzającą opryski jest odpowiedni ubiór. Podstawowe jego elementy to: kombinezon z kapturem (jeśli nie ma kaptura - czapka z daszkiem), rękawice, buty - wykonane z nienasiąkliwego materiału, dobrze dopasowana maska i gogle (szczelne i przylegające do twarzy. - To nie mogą być pierwsze z brzegu rękawice, tylko takie, które chronią nas przed substancjami chemicznymi. O tym dowiemy się, patrząc na piktogramy, które są na rękawicach - kolbka wskazuje na ochronę przeciwchemiczną, młotek - że jest odporna również na uszkodzenia mechaniczne - tłumaczy specjalistka z PSOR. Mankiet kombinezonu powinien znajdować się na mankiecie rękawicy. Nogawki natomiast muszą zakrywać cholewy buta. Rękawice powinny być dopasowane.

ANNA KOPRAS-FIJOŁEK

CO JESZCZE WARTO I TRZEBA WIEDZIEĆ?

Maska jest konieczną ochroną dróg oddechowych operatora podczas pracy bez szczelnej kabiny.

Jakie kryteria powinna spełniać?

  • oznakowanie symbolem CE z czterema cyframi,
  • szczelne i komfortowe dopasowanie do twarzy,
  • ochrona przed pyłami, oparami i aerozolem, powstającymi podczas przeprowadzania zabiegu.

Niezbędnym minimum jest stosowanie półmaski z filtrem przeciwpyłowym P2 lub P3, a w przypadku środków działających gazowo półmaski filtrująco pochłaniającej z filtrami P2/A2.

 

Bazą wiedzy na temat bezpiecznego dla zdrowia i środowiska stosowania środków ochrony roślin jest strona www.bezpiecznie.org

 


Wideo nie jest powiązane z żadnym artykułem