Alkalizacja pasz - innowacyjna metoda żywienia bydła

Oglądaj
Udostępnij


Rolnicy z Sulmierzyc (Wielkopolska) - Marcin i Karol Gibasiewicz - mają 170 sztuk bydła mlecznego. Karmią je zalkalizowaną paszą. Z tej metody żywienia zwierząt są bardzo zadowoleni.


Alkalizator to pasza w formie mini-granulek. W jej skład wchodzą: mocznik, soja pełnotłusta oraz enzym. Soję poddaje się obróbce technicznej, dzięki temu jest w 100% przyswajalna i trawiona przez bydło. Enzym z kolei został opracowany przez angielką firmę FiveF. - To unikatowy enzym, gdyż cała reakcja musi zajść w ciągu godziny - czyli w trakcie przygotowywania wozu paszowego - tłumaczy Dariusz Jeż z firmy Karchex Dzidakowo. Co z mocznikiem? - Proszę się go nie obawiać, ponieważ jest on potrzebny jedynie do tego, żeby uwolnił się z niego amoniak, który dalej prowadzi całą reakcję. Amoniak jest sam w sobie zasadowy, więc (...) reaguje z kwasami i redukuje ich szkodliwy wpływ na pH żwacza (...). Amoniak z dwutlenkiem węgla (nie będę tłumaczyć całej relacji) daje nam dwuwęglan amonu - czyli bardzo korzystną formę białka dla bakterii żwaczowych. To właśnie cały sekret alkalizacji - wyjaśnia Dariusz Jeż. 


Bracia Gibasiwicz dodają alkalizator m.in. do TMR dla krów mlecznych - 400 gramów na sztukę. - Alkalizacja pokrywa nam koszty śruty rzepakowej. W tym miejscu chciałbym jednak zaznaczyć, że z racji tego, iż zeszliśmy z komponentów białkowych, obciążających żwacz, jego pH pozostaje na właściwym poziomie - to jest dla mnie największy sukces - mówi pan Karol. Co jeszcze udało się osiągnąć? - Za sprawą alkalizacji krowy mają również zdrowsze nogi. Korekcja racic jest wykonywana co cztery miesiące. (...). Po racicach widać, że są one naprawdę takie, jakie być powinny - zaznacza rolnik. Czy dzięki alkalizacji mleko ma lepsze parametry? - Zawartość tłuszczu w mleku przy naszych sztukach jest w granicach 4,1%-4,2%, białka natomiast - 3,6%. To - uważam - jest już dość dużo przy takiej wydajności, jaką mamy. Dzięki alkalizacji jednak ten poziom udaje się nam utrzymywać - zapewnia gospodarz. 



Wideo nie jest powiązane z żadnym artykułem