Właściwa temperatura w kurniku - kluczowy element hodowli

Oglądaj
Udostępnij

Zachowanie właściwej temperatury jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju i przyrostu wagi oraz do zapewnienia właściwego ogólnego dobrostanu.          


 Robert Drost prowadzi gospodarstwo wraz z żoną od 2000 roku. Ma 66 ha, 62 to grunty własne, 4 ha są dzierżawione. Kiedyś zajmował się produkcją trzody chlewnej i bydła, od 6 lat - produkcją drobiu. Dwa stare budynki inwentarskie zostały odnowione, przerobione na hodowlę kaczki pekin (ok. 9 tys. sztuk w każdym rzucie). Po 5 latach, w 2019 roku, został wybudowany nowy obiekt - tu utrzymywane są kaczki (po 14-15 tys. sztuk w jednym rzucie) lub brojler kurzy (po 30 tys. sztuk), w zależności od koniunktury.

           Rolnik przyznaje, że od momentu rozpoczęcia hodowli bardzo dba o zachowywanie właściwej temperatury w kurniku. - Zawsze odnoszę się do tych starych pomieszczeń, w których nie ma ocieplonych ścian i stąd mam doświadczenie. Widzę, ile energii jest tam potrzebnej, by nagrzać kurniki. Latem, przez to że kurniki nie mają odpowiedniej termoizolacji w ścianach i w suficie, szybciej się nagrzewają i wtedy potrzebna jest większa wentylacja - przyznaje gospodarz. - Budując nowy kurnik, staraliśmy się zachować wszystkie normy, by była właściwa izolacja ścian i sufitu. By straty ciepła były jak najmniejsze wtedy, gdy kurnik trzeba ogrzewać i by jak najmniej ciepła wchodziło z zewnątrz, kiedy kurnik trzeba wentylować.

           Nad zachowaniem odpowiednich parametrów w kurniku - temperatury, wilgotności, wentylacją, przepływem powietrza - czuwa komputer sterujący klimatem. - Co najważniejsze dla mnie, na co stawiałem nacisk podczas realizacji inwestycji - mam pełen podgląd, pełne sterowanie z telefonu. Nie mieszkam tutaj, natomiast mogę wszystko kontrolować na odległość - obojętnie, gdzie jestem, czy w domu, czy na urlopie, czy u teściowej na kawie - uśmiecha się Robert Drost. - Zawsze mogę podejrzeć, jaka jest np. temperatura w kurniku.

           Zachowanie właściwej temperatury jest bardzo ważne. - Jest kluczowa do prawidłowego rozwoju i przyrostu wagi oraz do zapewnienia właściwego ogólnego dobrostanu. Dlatego efektywne zarządzanie temperaturą w obiekcie inwentarskim jest fundamentalnym aspektem w hodowli drobiu - podkreśla Jakub Kuświk z firmy "Fermo".


Wideo nie jest powiązane z żadnym artykułem