Monitoring wykrywa ruję i problemy zdrowotne

Oglądaj
Udostępnij

Wykrywalność rui jest jednym z ważniejszych problemów, na które napotykają hodowcy w rozrodzie krów mlecznych. Regularna obserwacja zwierząt co najmniej 2-3 razy dziennie po kilkanaście minut i prowadzenie skrupulatnej dokumentacji stanowią podstawę powodzenia.


W nowoczesnych hodowlach wykorzystywane są do tego celu narzędzia i systemy wspomagające wykrywanie rui, tak jak np. testy progesteronowe czy zdrapki rujowe. Do najnowocześniejszych metod należy monitoring zmian aktywności krów. Ich niezawodność określana jest na 90% i skutkuje również w tzw. cichych rujach. Monitoring zmian aktywności wyłapuje ruję od samego jej początku, co pozwala na ustalenie optymalnego terminu krycia.


Aplikacja CowScout firmy GEA funkcjonuje na rynku polskim od ok. 8 lat. Początkowo jej zadaniem było wyłącznie wykrywanie rui, z czasem jednak znalazła swoje zastosowanie w monitorowaniu stanu zdrowia przeżuwaczy a to za sprawą zapisu ich procesu przełykania, przeżuwania i odłykania. Dominik Tomczyk z firmy Farmer Kawęczyn zna aplikację Cow Scout od strony jej montażu, jak i obsługi. Jego zdaniem hodowca decydujący się na ten system nie musi być specjalistą komputerowym. - Rolnik nie jest w stanie dostrzec i dopilnować wszystkiego na swoim gospodarstwie, więc monitoring jego zwierząt jest na pewno bardzo przydatnym narzędziem w jego pracy. Całość składa się z anteny, odbiornika anteny, responderów, które krowy mają na szyjach oraz aplikacji zainstalowanej na komputerze i smartfonie. Koszty tej nowoczesnej technologii dla 100 krów to ok. 70 tysięcy zł. netto– wyjaśnia Dominik Tomczyk.


Michał Królak jest rolnikiem na 60 hektarach w miejscowości Głuchów w powiecie tureckim. Na jego gospodarstwie hodowane są krowy mleczne, które od dwóch miesięcy znajdują się w nowo wybudowanej oborze. Zwierzętom stworzono godne warunki do życia a zajmującym się nimi ludziom optymalne warunki do pracy. Oprócz nowoczesnych rozwiązań technologicznych jeśli chodzi o wentylację, poidła, czy gnojowicę, wprowadzono komfortowe warunki świetlne, zagwarantowano zwierzętom swobodne poruszanie się oraz legowanie na materacach wodnych. Tutaj też znalazła zastosowanie aplikacja CowScout firmy GEA, którą Michał Królak chwali sobie przede wszystkim za jej łatwość w obsłudze oraz dostępność na każdym kroku. - Aplikację tę mam również na komórce, więc mogę sprawdzać sytuację w oborze również podczas prac polowych, jeśli jest taka potrzeba – opowiada pan Michał.


W celu optymalnego zastosowania i wykorzystania monitoringu zmian aktywności musi być spełniony przede wszystkim warunek swobodnego poruszania się krów. Zwierzę monitorowane jest 24 godziny na dobę, historia jego aktywności jako wykładnika wykrywalności rui pozwala na zestawienia poszczególnych zapisów w formie tabeli oraz grafik tak z przeszłości, jak i na bieżąco w stosunku do pojedynczych sztuk, jak i całego stada.


Wideo nie jest powiązane z żadnym artykułem