Pracownik zawiódł niejednokrotnie, robot jeszcze nigdy

Oglądaj
Udostępnij

Areał 120 ha i 360 sztuk bydła, w tym 160 krów mlecznych. Kilka miesięcy temu właściciele gospodarstwa mogącego pochwalić się takimi liczbami, zdecydowali się na zamontowanie autonomicznego systemu zadawania paszy. Kosztowało ich to w sumie milion złotych, ale są bardzo zadowoleni.

- Mieliśmy już bardzo wysłużony wóz paszowy. Dokonując wyboru czym go zastąpić porównywaliśmy koszty, czas obsługi, czy też jakość zadawania paszy. Naprawdę długo nie mogliśmy zdecydować, ale ostatecznie postawiliśmy na Vectora - mówi Michela Sacher, która prowadzi gospodarstwo wspólnie ze swoim partnerem Waldemarem Kirsteinem w miejscowości Rozmierz położonej w woj. opolskim. Jak zaznacza, już po kilku tygodniach od rozpoczęcia użytkowania autonomicznego systemu do zadawania paszy, krowy zaczęły uzyskiwać lepsze wydajności. - Obecnie w stadzie średnio od jednej sztuki uzyskujemy około 11,5 tys. kg mleka w laktacji. Rekordzistka uzyskała natomiast wynik przekraczający barierę 18 tys. kg - opowiada Waldemar Kirstein. Zdecydowanie mniejsze dzięki nowej maszynie są natomiast: codzienne koszty obsługi urządzenia i ilość czasu jaki trzeba poświęcić na podanie paszy zwierzętom. - Muszę tylko dbać o to, żeby wszystkie komponenty były na bieżąco dostępne dla urządzenia szyny w kuchni paszowej. Ta jest jednak uzupełniana przeze mnie co drugi dzień. Wyjątkiem są wysłodki buraczane, które dowożę codziennie - wyjaśnia Kirstein.

Rolnik już od trzech lat współpracuje z firmą Lely i na dzisiaj oprócz robota do zadawania paszy korzysta z dwóch robotów udojowych. - Jeśli chodzi o przyszłość to chcemy doposażyć się w jeszcze jednego robota, tak aby wszystkie krowy były w ten sposób dojone, ponieważ na dzień dzisiejszy, część zwierząt nadal jest dojona na hali - przyznaje Kirstein. Jak uzupełnia Michaela Sacher, automatyzacja jest koniecznością. - Naszym największym problemem jest brak siły roboczej. Nie tylko nie jest łatwo znaleźć pracownika, ale znaleźć kogoś kto będzie się nadawał jest jeszcze trudniej. Pracownicy są w ciągłej rotacji. Robot jeszcze nas nie zawiódł, pracownik już niejednokrotnie.


Wideo nie jest powiązane z żadnym artykułem