Zakwaszacze w produkcji trzody chlewnej

Oglądaj
Udostępnij


Zakwaszacze - co to?

           W żywieniu trzody chlewnej zakwaszacze w formie serwatki czy kiszonki stosowane były niemalże od zawsze. Wskazuje to na ich ważną rolę w procesie trawiennym. Swoją popularność na dużą skalę osiągnęły na początku XXI wieku, kiedy to wprowadzony został zakaz stosowania antybiotykowych stymulatorów wzrostu. W swoim składzie zakwaszacze zawierają kwasy organiczne i nieorganiczne, których zadaniem jest obniżenie pH w układzie trawiennym zwierząt.   Kwaśne środowisko nie jest tolerowane przez chorobotwórcze bakterie E. coli czy też bakterie beztlenowca, ale za to wpływa korzystnie na rozwój bakterii kwasu mlekowego - pozytywnie działających na układ pokarmowy. Profilaktyczne stosowanie zakwaszaczy zmniejsza ryzyko występowania biegunek, a jednocześnie poprawia smakowitość paszy, poprawia perystaltykę jelit i prawidłową pracę kosmków jelitowych.

Zakwaszacze dla 4000 tuczników

           W gospodarstwie Daniela Skoniecznego w Przybyłowie w powiecie kolskim (województwo wielkopolskie) temat stosowania zakwaszaczy znany jest od strony teoretycznej - z racji wykształcenia gospodarza, który jest zootechnikiem, ale również ma doświadczenie praktyczne, gdyż zajmuje się hodowlą trzody chlewnej. Hodowane przez niego w cyklu zamkniętym świnie w ilości 4000 sztuk w jednym rzucie, posiadają zakwaszacze w swoim jadłospisie na stałe. Daniela Skoniecznego wyróżnia od pozostałych hodowców fakt, że produkuje, jako jedyny w Polsce, dla światowego lidera genetyki trzody chlewnej Topigs Norsvin, loszkę TN 70. Po zakwaszacze sięgnął od momentu rozpoczęcia własnej hodowli trzody chlewnej, uważa bowiem, że w intensywnym karmieniu zwierząt zakwaszacze są niezbędne.

Zakwaszacze do żołądka i jelita cienkiego świń

           Doradczynią Daniela Skoniecznego w kwestii zakwaszaczy jest Emilia Pawlak – zootechnik i specjalistka do spraw trzody chlewnej, a zarazem przedstawicielka firmy Piast Pasze. W swojej wypowiedzi zwraca uwagę na ważne działanie profilaktyczne zakwaszaczy, gdyż zapobiegają one namnażaniu się pleśni i grzybów w środowisku układu trawiennego. Żołądek jest docelowym miejsce stosowania zakwaszaczy, jednak nie jedynym. Na rynku proponowane są również zakwaszacze otoczkowane powłoką lipidową, a wszystko po to, aby ich działanie rozwinęło się nie w żołądku, a dopiero w jelicie cienkim, gdzie znajdują się takie bakterie patogenne jak beztlenowce.

           Stymulowanie produkcji trzody chlewnej substancjami żywieniowymi takimi jak zakwaszacze, pozwala na ograniczenie coraz większej ilości drobnoustrojów, które odporne są na działanie antybiotyków.


Wideo nie jest powiązane z żadnym artykułem