Ochrona rzepaku - aplikacja pomocna w planowaniu oprysków

Oglądaj
Udostępnij

Przedsiębiorstwo Rolniczo-Hodowlane "Gałopol" od ok. pół roku przy planowaniu oprysków, zwłaszcza w rzepakach, których uprawia 600 ha (łączny areał upraw to ok. 3.000 tys. ha), korzysta z aplikacji AGRO-PORADA.


- Poprzedniej nocy (z 13 na 14 maja - przyp.red.) wykonywaliśmy zabieg preparatem Mavrik Vita 240 EW. Głównie zwalczamy teraz chowacza podobnika i pryszczarka kapustnika, który już się bardzo mocno ujawnił - mówi Andrzej Nowak, agronom Przedsiębiorstwa Rolniczo-Hodowlanego "Gałopol. O zagrożeniu ze strony tych szkodników naszego rozmówce powiadomiła aplikacja. Za jej pośrednictwem dokonał także wyboru preparatu. W niej również znalazł etykietę tego insektycydu.

- Przed wykonaniem zabiegu, mamy bowiem obowiązek zapoznania się z tym środkiem - dotyczy to zarówno mnie, jaki osoby wykonującej zabieg - podkreśla nasz rozmówca. 


W tym miejscu warto zaznaczyć, że Mavrik Vita 240 EW to preparat, którego substancją czynną jest tau-fluwalinat (związek z grupy pyretroidów). Środek występuje w formie emulsji (olej w wodzie) do sporządzania emulsji wodnej, o działaniu żołądkowym i kontaktowym. Jest przeznaczony do zwalczania szkodników ssących i gryzących. Na rośliny działa powierzchniowo. 


Jeśli chodzi natomiast o aplikację AGRO-PORADA, to jej główną funkcjonalnością, jest jest dobór pestycydów w zależności od rodzaju uprawy, jej fazy, a także tego, z jakim agrofagiem (chwastem, szkodnikiem, chorobą mamy do czynienia. Jeśli jednak np. nie potrafimy rozpoznać chwastu czy choroby, możemy zrobić fotografie i za pośrednictwem panelu "Pomoc eksperta" wysłać je do eksperta. W ciągu 48 godz. powinniśmy otrzymać opowiedz.


W aplikacji znajdziemy również atlas agrofagów - chwastów, szkodników oraz chorób. AGRO-PORADA, co ważne, obejmuje najważniejsze programy ochrony upraw: pszenicy ozimej, rzepaku ozimego, buraka cukrowego, ziemniaka, truskawki, jabłoni, pomidora, cebuli oraz kapusty.


Aplikacja AGRO PORADA wyświetla też aktualną prognozę pogody dla wybranych lokalizacji.