Od 7 lat uprawia rzepak w systemie bezorkowym

Oglądaj
Udostępnij


Arkadiusz Konieczny, rolnik z miejscowości Chwalibogowo koło Wrześni w woj. wielkopolskim gospodaruje na areale ok. 170 ha (w tym dzierżawy). W 2014 r. postanowił odejść od pługa (choć maszyna ta nadal jest częścią parku maszynowego rolnika). W systemie bezorkowym uprawia m.in. rzepaki.


Farmer widzi więcej plusów aniżeli minusów tego systemu. Po stronie pozytywów dostrzega m.in.: oszczędność czasu, pieniędzy, a także wody, co było szczególnie ważne w latach poprzednich, zwłaszcza roku 2019. Gospodarz do tradycyjnej uprawy gleby nie zamierza już wracać. Mimo to nie zdecydował się na sprzedaż pługa. - Stoi w razie "w" - śmieje się pan Arkadiusz.


Rolnik z Chwalibogowa uprawia rzepak na powierzchni ok. 50 ha. Przy doborze odmian kieruje się przede wszystkim plennością, a także zimotrwałością. - Staram się bazować na tych sprawdzonych odmianach - podkreśla rolnik.


W tym sezonie zdecydował się m.in. na siew odmiany Gemini z Hodowli Roślin Strzelce (należącej do Grupy IHAR), która wypadała bardzo dobrze w niezależnych badaniach prowadzonych przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych. W 2019 r. uzyskała ona wynik 115% wzorca. Pozostawiła tym samym w tyle przeszło połowę zarejestrowanych w Polsce odmian mieszańcowych. W związku z wysokim i powtarzalnym plonowaniem od sezonu 2020/2021 odmiana Gemini została uznana przez COBORU jako wzorzec plenności dla odmian populacyjnych - podnosząc tym samym poprzeczkę dla kolejnych kandydatów do rejestracji w Krajowym Rejestrze. Gemini odznacza się typową dla polskich odmian dobrą zimotrwałością, a także przeciętnymi wymaganiami glebowymi, dzięki czemu może być bez ryzyka uprawiany na terenie całej Polski.


Odmiana Gemini znajduje się na Listach Odmian Zalecanych przygotowywanych przez COBORU w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego. Uzyskała rekomendację w czterech województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, warmińsko-mazurskim oraz zachodnio-pomorskim.
Wideo nie jest powiązane z żadnym artykułem