Optymalizacja produkcji roślinnej w zasięgu ręki

Oglądaj
Udostępnij

Od ok. 2 lat Hodowla Zarodowa Zwierząt "Żołędnica", która uprawia ok. 2,5 tys. ha, korzysta z aplikacji polowej xarvio Field Menager. Dzięki niej w gospodarstwie nastąpiła optymalizacja produkcji roślinnej.


xarvio Field Menager to aplikacja polowa, którą pobiera się przez stronę xarvio.com.pl. Można ją zainstalować w komputerze lub na telefonie - zarówno z oprogramowaniem android, jak i na iPhony. Gospodarstwu "Żołędnica" pomaga ona przede wszystkim w terminowym wykonaniu zabiegów ochrony. Zawiera bowiem w swoim systemie m.in. dane pogodowe (z centrum metrologicznego), jak i informacje o uprawianych roślinach: odmianie - jej właściwościach, np. oporności na poszczególne choroby, terminie siewu, normie wysiewu (te dane wprowadza do systemu rolnik). xarvio Field Manager te informacje przetwarza za pośrednictwem specjalnych algorytmów i dostarcza rolnikowi wskazania dla konkretnej uprawy na konkretnym polu. Dzięki temu, jak zaznacza agorom "Żołędnicy"- Marcin Piotrowiak, oszczędza się zarówno czas, jak i pieniądze. Korzysta na tym również środowisko. - Dawkę środka ochrony roślin i nawozów ustala bowiem aplikacja - mówi agronom "Żołędnicy" - mówi Piotrowiak.


O funkcjonalności xarvio Field Menager opowiada także Kazimierz Kazikowski z firmy BASF Polska. - Aplikacja sygnalizuje rolnikowi m.in. prognozę pogody. Ona jest bardzo precyzyjna, a pogoda - jak wiadomo - ma duże znaczenie do tego, czy rolnik ma wykonać oprysk czy nie - to punkt pierwszy aplikacji. Punkt drugi to sygnalizacja szkodników, ale także chorób - czy jest zagrożenie z ich strony i czy warunki, które panują - opady i temperatura, te dwa czynniki przede wszystkim, doprowadziły do tego, że dany patogen będzie się rozwijał mocniej, np. rdza brunatna wymaga wyższych temperatur, a rdza żółta - niekoniecznie (rozwija się w niższych temperaturach) - tłumaczy ekspert. Na tym nie kończy. - Rolnik może o tym nie wiedzieć. Może się jemu wydawać, że jest za zimno i choroba się nie rozwinie, system tymczasem może podpowiadać "rolniku, siejesz odmianę wrażliwą na rdzę żółtą, nałożyły się warunki pogodowe jej sprzyjające, uważaj, możesz mieć problem" - dopowiada.