Bracia produkują sadzeniaki

Oglądaj
Udostępnij


Bracia Studziżba - Aureliusz i Szymon - to młodzi rolnicy z miejscowości Borzyszkowo nieopodal Bydgoszczy. Klika lat temu przejęli gospodarstwo od ojca i zdecydowali się na produkcję ziemniaków na sadzeniaki. Zaczynali od 3,5 ha, dziś mają 50 ha.


Gospodarstwo braci Studziżba liczy 150 ha. 1/3 tego areału stanowią ziemniaki z przeznaczeniem na sadzeniaki. Dominują odmiany skrobiowe (ziemniaka jadalnego bracia uprawiają tylko 3 ha). Najwcześniejsza, jaką uprawiają rolnicy, to Cedron. Jej bulwy mają kształt okrągłoowalny. Barwa miąższu, podobnie jak skórki, jest żółta. Charakteryzuje się ona dobrą trwałością przechowalniczą, a także wyrównanym wschodem. Jak plonuje Cedron? Według badań Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej plon ogólny tej odmiany jest na poziomie - 34,2 t/ha. Jeśli mówi natomiast o plonie skrobi, to oscyluje on w granicach 6,2 t/ha (według COBORU). Zawartość skrobi to natomiast 18,1% (również według COBORU). Cedron, jak zapewniają bracia, tworzy ładny, zwarty i średnio wysoki łan. Odmiana ta szybko buduje łan i zawiązuje plon, który uzyskuje dojrzałość technologiczną już w połowie sierpnia (wówczas bulwy łatwo odrywają się od stolonów; dobry jest też poziom skrobi). W tym miejscu warto dodać, że Cedron wykorzystywany jest także jako surowiec do produkcji chipsów (przede wszystkim w początkowym okresie kampanii). Pozostałe odmiany skrobiowe, jakie uprawiają Aureliusz i Szymon, to - Gala i Skawa.


Bracia przyznają, że produkcja ziemniaków na sadzeniaki bardziej opłaca się od produkcji towarowej wymaga jednak większego zaangażowania. Plantacje nasienne są bowiem bardzo często lustrowane i kontrolowane. - Lustracje plantacji przeprowadzane są stale: przez nas, pracowników Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin oraz pracowników Hodowli Ziemniaka Zamarte - wyjaśnia Aureliusz Studziżba.


Aureliusz i Szymon zamierzają unowocześniać produkcją. W najbliższym czasie bracia planują zmianę linii sortowniczej. Zamierzają także nabyć nowy rozsiewacz do nawozów, pług i bronę-chwastownik.