Wapnowanie gleb wciąż ważne i potrzebne

Oglądaj
Udostępnij

Regulacja odczynu pH poprzez wapnowanie, to pierwszy krok, jaki powinniśmy zrobić, planując uprawę. Nie może się obyć bez niego nowoczesne rolnictwo. 


Z takiego założenia wychodzi młody rolnik - Wojciech Kubacki z miejscowości Miłaczewek (powiat turecki, Wielkopolska), gospodarujący z ojcem na areale ok. 700 ha. Farmerzy uprawiają przede wszystkim: pszenicę, żyto, pszenżyto, jęczmień oraz kukurydzę.


W tym roku panowie Kubaccy zwapnowali ok. 200 ha. Zrobili to na podstawie wyników badań gleby - specjalnych mapek z zaleceniami ze Stacji Chemiczno-Rolniczej. Wapnowanie zostało wykonane rozsiewaczem RAUCH AXIS M o pojemności 3,2 t - jest to jeden z najnowszych zakupów w gospodarstwie panów Kubackich, którym pracuje Dawid Gancarz (widoczny na zdjęciu). Zastosowano nawóz PHYSIOMAX 975 od Timac Agro. Ma on w swoim składzie: 76% węglanu wapnia pochodzenia morskiego oraz 3% magnezu, a także biostymulację, czyli kompleks PHYSIO+ tj. aminopuryna, wyciąg z alg morskich. 


Czym nawóz PHYSIOMAX 975 różni się od innych tego typu nawozów dostępnych na rynku? Najważniejszą rzeczą jest pochodzenie wapna - czyli tego składnika głównego. - W naszym nawozie nie jest to skamielina (...), więc jest on dużo łatwiej rozpuszczalny i dostępny do rośliny - to po pierwsze. Po drugie ma w sowim składzie biostymulację - czyli to, o czym już wspomniałem, wyciąg z alg morskich. Ta aminopuryna dostępna w nawozie powoduje dużo szybszy przyrost systemów korzeniowych i - co za tym idzie - lepsze wykorzystanie składników wprowadzonych, czy to z nawozów mineralnych czy to organicznych, czy to resztek pożniwnych, które zostają na polu - tłumaczy Damian Nita, starszy doradca techniczno-handlowy w Timac Agro Polska. Specjalista mówi także o tym, jaki jest pierwszy krok do dobrego wapnowania: - Jeżeli mówimy o podstawowym wapnowaniu - czyli od podniesieniu pH, to podstawą jest wybór dobrego wapna, później terminu, w którym wykonujemy dany zabieg, a także odstępu o stosowania nawozów organicznych czy fosforowych oraz sprzętu, który mamy do dyspozycji.


Wideo nie jest powiązane z żadnym artykułem